Filmy o rekinach które trzeba zobaczyć

Filmy o rekinach to jeden z najpopularniejszych podgatunków kina akcji i horrorów. Rekiny są jednymi z najbardziej tematycznych drapieżników, które wzbudzają zarówno strach, jak i fascynację. W tym artykule przeniesiemy się do świata filmów o rekinach i przyjrzymy się kilku najsłynniejszym tytułom tego gatunku.

1. „Szczęki” (Jaws) – Steven Spielberg, 1975

„Szczęki” to film, który przeszedł do historii kina jako jeden z najbardziej ikonicznych thrillerów o rekinach. Reżyserowany przez Stevena Spielberga, opowiada historię małego nadmorskiego miasteczka Amity, które zostaje zaatakowane przez gigantycznego białego rekina. W filmie po raz pierwszy wykorzystano charakterystyczną muzykę skomponowaną przez Johna Williamsa, która stała się symbolem grozy związanym z rekinami.

2. „Szczęki 2” (Jaws 2) – Jeannot Szwarc, 1978

„Szczęki 2” jest kontynuacją klasycznego filmu „Szczęki” i przedstawia kolejne zagrożenie ze strony rekina dla mieszkańców Amity. Film kontynuuje historię szeryfa Martina Brody’ego, który ponownie musi stawić czoła drapieżnikowi, by ochronić plażowiczów i turystów.

3. „Szczęki 3-D” (Jaws 3-D) – Joe Alves, 1983

W „Szczękach 3-D” akcja przenosi się do parku wodnego SeaWorld, gdzie po raz kolejny pojawia się groźny rekin. Film został nakręcony w technologii 3D, co miało na celu zwiększenie napięcia i efektów grozy.

4. „Szczęki: Odrodzenie” (Jaws: The Revenge) – Joseph Sargent, 1987

„Szczęki: Odrodzenie” to ostatnia część serii „Szczęki”. Tym razem szeryf Brody umiera, a jego żona, Ellen, próbuje poradzić sobie z osobistą zemstą na rekinie, który zdaje się ścigać całą rodzinę Brody’ego.

5. Dark Tide – John Stockwell, 2012

W „Czarnych Lustrach” Halle Berry wciela się w postać oceanografki Kate Mathieson, która po traumatycznym ataku rekinów traci wiarę w siebie. Gdy pewnego dnia otrzymuje propozycję udziału w wyprawie zaawansowanego turystycznego nurkowania z rekinami, musi stawić czoła swoim największym lękom i zmierzyć się ze swoją przeszłością.

6. The Deep Blue Sea – Renny Harlin, 1999

W tym filmie naukowcy badające morską stację badawczą stają w obliczu zagrożenia ze strony inteligentnego i agresywnego rekiniego młota. Akcja filmu osadzona jest w podwodnych otchłaniach i pełna jest napięcia i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

7. „Terror w Głębinach” (Open Water) – Chris Kentis, 2003

„Terror w Głębinach” opowiada historię pary, która zostaje przypadkowo porzucona na środku oceanu podczas nurkowania. Woda jest pełna rekinów, a bohaterowie muszą stawić czoła ich nieustającemu zagrożeniu, aby przeżyć.

8. „Meg: Megalodon” (The Meg) – Jon Turteltaub, 2018

„Meg: Megalodon” to film o potężnym prehistorycznym rekine – Megalodonie, który wydawałoby się, że dawno wymarł. Akcja filmu toczy się na głębinach morskich, a główny bohater, grany przez Jasona Stathama, musi powstrzymać gigantycznego drapieżnika przed atakami na ludzi.

Podobne artykuły
Iron Maiden – legenda brytyjskiego heavy metalu

Historia Iron Maiden Iron Maiden to brytyjski zespół heavy metalowy, który został założony w Londynie w 1975 roku. Jego założycielem Read more

Filmy noir do zobaczenia przed śmiercią

Film noir to gatunek kina charakteryzujący się mroczną atmosferą, złożonymi postaciami, a także często narracją z perspektywy detektywa lub przestępcy. Read more

Batman – historia i najlepsze komiksy

Batman to postać superbohatera występująca w komiksach opublikowanych przez DC Comics. Został stworzony przez Boba Kane'a i Billa Fingera, debiutując Read more

Yakuza w filmie – Tajemniczy świat japońskiej mafii na dużym ekranie

Yakuza, czyli japońska mafia, od dawna fascynuje zarówno Japończyków, jak i widzów z całego świata. Tysiące lat historii, kultura, kod Read more